Інтоксикація пестицидами і нітратами відбувається досить часто, особливо коли мова йде про несезонні продукти.

У цій статті докладно поговоримо про пестициди і нітрати в овочах та фруктах, про їх шкоду і про те, як очистити продукти від небезпечних речовин.

Що таке пестициди, нітрати і нітрити

Використання хімічних речовин необхідне, щоб отримати хороший, не уражений хворобами або грибком урожай.

Пестициди - отруйні хімічні речовини від шкідників і проти хвороб, грибкових уражень культур і бур'янів.

Нітрати - солі азотної кислоти (NO3) для стимуляції росту і родючості культур. Невелика кількість нітратів в овочах, фруктах не шкодить організму і може бути переробленою в корисні сполуки.

Нітрити - хімічна сполука (NO2), що утворюється після попадання в організм нітратів. Вступаючи в реакцію з мікрофлорою організму, нітрити негативно впливають на здоров'я, викликаючи кисневе голодування і мутацію клітин.

Шкода пестицидів і нітратів

Пухлини, генетичні порушення, хвороби серця і легенів - це не повний перелік наслідків систематичного вживання продуктів, насичених нітратами і пестицидами.

Інтоксикацію ними легко сплутати із звичайним отруєнням через однакові симптоми. Але для інтоксикації характерний накопичувальний ефект: повільно руйнується ШКТ, серцево-судинна, нервова і ендокринна системи. Тому до розладу шлунка і зневоднення додаються кашель, тиск, судоми, печіння в очах, кровоточивість ясен, порушення зору, дихання, координації і т.д.

Для дітей потрібно ретельно вибирати фрукти та овочі, тому що їх система шлунково-кишкового тракту не може фільтрувати пестициди в овочах і, відповідно, не впорається зі шкідливими хімічними сполуками. Вагітні жінки і люди похилого віку також в зоні ризику через знижений імунітет.

Як вибрати продукти без нітратів і пестицидів

Велику небезпеку становлять ранні і несезонні овочі та фрукти. Нітрати в основному надходять через коріння в листя овочів і там накопичуються. Тому коренеплоди, капуста, листя салату, диня, кавун і зелень відрізняються найбільшим вмістом шкідливих речовин.

Визначити наявність небезпечної кількості нітратів і пестицидів можна самостійно за зовнішніми ознаками:

  • Стиглий зовні, зелений всередині, а також нестигле насіння;
  • Відсутність смаку;
  • Жорсткі прожилки м'якоті.

Вміст нітратів в фруктах і овочах

Кількість нітратів вимірюється спеціальним приладом - нітрат-тестером.

Культура

Безпечна норма концентрації нітратів, мг/кг
(відповідно з рекомендаціями ХНТУСГ)

Капуста

900

Картопля

250

Буряк

1400

Помідор

300

Морква

250

Кабачок

400

Огірок

400

Банан

200

Кавун

60

Диня

90

Але хто хоче ходити з нітрат-тестером в супермаркет або просити продавця на ринку розрізати фрукти і спробувати на смак? Зазвичай ми беремо візуально підходящі продукти і вирушаємо додому. А значить, варто подбати про їх чистоту і безпеку після покупки.

Як позбутися від пестицидів в овочах та інших продуктах харчування

Перед вживанням в їжу або термічною обробкою необхідно ретельно вимити фрукти і овочі. Бажано зрізати верхній шар, шкірку овочів, в ній зосереджена висока концентрація пестицидів і нітратів.

Найпростішим, але ефективним способом позбавлення продуктів від шкідливих речовин є озонування. Для цього використовують побутові озонатори, наприклад, Long Life-101 або Green Power-101. Під дією озону нітрати і пестициди розкладаються як зовні, так і всередині продукту.

При такому способі очищення продукти не вимочуються в воді годинами, досить помістити їх в воду на 15 хвилин. При цьому зберігається смак і вітаміни. Налийте воду в скляний, керамічний або пластмасовий посуд, помістіть в нього продукти, дифузний камінь і озонову трубку. Увімкніть озонатор всього на 10-15 хвилин. Злийте піну і промийте продукти під проточною водою.

Озонування - гарантія того, що продукти, які ви вживаєте, не містять шкідливих речовин.