Наше благополуччя та ефективність залежать від чистоти та вологості повітря. Отже, сухе або надмірно вологе повітря погіршує здоров'я.
У цій статті ви дізнаєтеся, чому вам потрібно знати вологість повітря, як виміряти його і привести в норму.
Що означає "вологість повітря"?
Вологість повітря - це рівень насичення повітря, водяної пари. Є два типи вологості:
- Абсолютна;
- Відносна.
Абсолютна - об'єм води в повітрі м³. У кімнаті частота вологості визначається за допомогою двох величин і співвідношення першої до другої: реальний об'єм води в повітрі поділяється на максимально можливу кількість води в цьому кубометрі. Коли говорять про вологість у приміщенні, то це означає відносна вологість, вона вимірюється у відсотках за допомогою гігрометра.
Чому вам потрібно знати рівень вологості
Пилові частинки піднімаються в повітря. Це може спровокувати появу небажаних мікроорганізмів та пилових кліщів. Сухе повітря в приміщенні негативно впливає на здоров'я людини:
- Лущення, мікротріщини шкіри та передчасні зморшки через відсутність вологи, зниження еластичності шкіри;
- Подразненні сухі очі;
- Головний біль, зниження продуктивності, загальна слабкість через відсутність кисню в крові;
- Проблеми з ГТС - ефективність травної системи уповільнюється;
- Ослабленний імунітет та ризик ГРЗ через пересушення дихальних шляхів.
Нормальне повітря потрібне не тільки людині, але й тваринам, рослинам. Від відсутності вологи меблі покриваються тріщинами, а оздоблення приміщень блякне. Листя і коріння рослин пересихають.
Але що відбувається від надлишку вологи? Постійно запітнілі вікна в квартирі є вірною ознакою високої вологості. Це чудове середовище існування для цвілі та грибка, в таких умовах вони активно розмножуються, покривають стіни. Вдихати таке повітря небезпечно.У людей з алергією та хронічними захворюваннями органів дихання, це повітря лише погіршує стан організму. Книги та інші паперові предмети змінюють свою структуру та деформуються, рослини загнивають. На щастя, є пристрої, які очищають повітря від грибка, плісняви та інших мікроорганізмів.
Отже, обидва варіанти небезпечні для здоров'я сім'ї та навколишніх предметів. Яку вологість у кімнаті слід вважати нормою?
Яка волога повинна бути в квартирі
Кожен тип приміщення має власну вологість повітря. Ці показники викладені в санітарно-епідеміологічних нормах і залежать від двох параметрів - оптимальної вологості та максимального значення. Ви можете зробити з вимірювання вологості повітря кожного кута в будинку та придбати зволожувач повітря відповідно до ваших потреб. Зволожувач повітря Onix-101 призначений для квартири та дому з великою кімнатою до 30 м², Ви можете самі регулювати рівень зволоження за допомою спеціальної ручки.
Вологість на кухні, ванній кімнаті та туалеті
Вологість повітря на кухні, в ванні кімнаті та туалеті може досягати 100% завдяки особливостям використання цих кімнат, але не на постійній основі. Коридор вважається допоміжним приміщенням, людина проводить головний час в інших кімнатах, тому не потрібно суворо дотримуватися стандартів тут.
На кухні та ванній кімнаті є бажана межа - 40-60%. З постійною високою вологістю в цих кімнатах необхідно встановити витяжку.
Вологість в офісі, вітальні, спальні
У офісі, де є папір та технологічні прилади, вологість повинна становити 30-40%.
Час року також впливає на повітря. Взимку вологість повітря перевантажена від батареї та інших опалювальних пристроїв. Вологість поглинається м'якими меблями, плюшевими іграшками, килимами. Взимку нормальна вологість для дорослої спальні коливається в межах 30-45%. Розміщення квартири також впливає на вологість: в кутових, незважаючи на те, що ввімкнене опалення, віна вище. Влітку в кімнаті норма становить 30-65%. Кондиціонер проганяє кімнатне повітря по колу і забирає частину вологи, це потрібно враховувати в жаркий сезон.
Для меблів, антикваріату, технологій є також норми вологості:
- Меблі не псуються при 40-60%;
- Побутова техніка безперебійно працює при 45-60%;
- Паперові вироби, книги не деформуються на 30-65%;
- Тропічні рослини вимагають високої вологості 80-95%, 75-80%, іншим буде достатньо 40-70%.
Повітря в дитячій кімнаті
Батьки повинні заздалегідь подумати про повітря в дитячій кімнаті. Для дитини в своїй кімнаті лікарі рекомендують дотримуватися високої вологості 50-70%. Такі показники забезпечують здоровий сон, дитина буде менше хворіти. Для новонароджених, потрібне не тільки вологе, а й чисте повітря. Після стерильних умов дитина входить у світ з багатьма мікроорганізмами. Зволожувач повітря Alto-101 не тільки зволожує, а й дезинфікує повітря завдякивбудованій ультрафіолетовій бактерицидній лампі.
З сухим повітрям, дитина втрачає вологу для зволоження тіла. У немовлят ці процеси ще не налаштовані, і відсутні запаси вологи, які часто призводять до виснаження тіла. Це супроводжується проблемами з травленням, болями у животі, утворюючи закладеність у носі, ускладненне дихання.
Як змінити вологість повітря в приміщенні
Цей показник можна контролювати самостійно:
- Часто проводити вологе прибирання;
- Розмістити корисні домашні рослини;
- Встановити акваріум;
- Повісити вологий одяг, нижню білизну;
- Поставити посудину з водою.
Але це не завжди вберігає, тому що взимку холодне повітря має невеликий відсоток вологості, а перепад температур може негативно вплинути на здоров'я. Є рішення простіше. У приміщенні норма вологості повітря легко тримається за допомогою зволожувача, і позбавляє потреби в повсякденному вологому прибиранні.
Але що робити з надмірною вологістю повітря?
Як позбутися від надлишку вологи
- Провітрювати приміщення;
- Витяжки, де це необхідно, і можливо,;
- Перевірте сантехніку на пошкодження;
- Не сушіть білизну в кімнаті;
- Користуйтеся осушувачем повітря;
- Використовуйте кондиціонер та нагрівальні пристрої.
Навіть якщо у вас немає часу для щоденного вологого прибирання, щоб дотримуватися стандартів вологи в будинку та залишатися здоровими, можливо без зусиль.