Озон і ультрафіолет — одні з найефективніших методів дезінфекції. Яка між ними різниця і що краще, озонатор або кварцова лампа, читайте далі.

Ультрафіолетова лампа

Ультрафіолет дуже популярний в медицині і освітніх установах, з його допомогою дезінфікують палати, бібліотеки, школи, офіси та інші приміщення громадського користування. Ультрафіолетова лампа з легкістю знищує віруси, бактерії і грибки.

Існує три види ультрафіолетових ламп: бактерицидні кварцові лампи, безозонові, рециркулятори. Потужність ультрафіолетової лампи визначається довжиною хвиль і спектром світлового випромінювання від 180 до 400 Нм. Від величини світлового випромінювання залежить ступінь руйнівного впливу на мікроорганізми. Для молекулярного руйнування ДНК мікроорганізмів досить 254-257 Нм.

Незалежно від виду приміщення, де використовується опромінювач, необхідно дотримуватися правил безпеки:

 • Перед використанням УФ-лампи звільніть приміщення від дітей, тварин;
 • Накрийте щільним папером або тканиною цінні речі, а також акваріуми і рослини;
 • Ні в якому разі не дивіться на ультрафіолетове випромінювання. Бактерицидний спектр створює ілюзію тьмяного світла, але він за короткий час може випалити сітківку ока. Для захисту використовуйте окуляри від ультрафіолету;
 • Не чіпайте лампу випромінювача відразу після використання, так як вона нагрівається;
 • Використовуйте лампу згідно з інструкцією, не більше зазначеного в мануалі часу.

Побутові ультрафіолетові лампи менш габаритні, ніж ті, що використовують для громадських приміщень, але також ефективні. Наприклад, безозонова ультрафіолетова лампа Carmen-101S відмінно підходить для домашнього використання, вона розрахована для кімнати до 40м2, хвиля довжиною 254 Нм знищує 99% всіх патогенних мікроорганізмів (кишкову паличку, стафілокок та інші бактерії, віруси).

Уф-лампа з озонатором і рециркулятором

Головна відмінність між кварцовим озоновим опромінювачем і рециркулятором полягає в склі лампи.

В рециркуляторах (УФ-лампи закритого типу) використовують увілеве скло, яке не допускає утворення озону. Такі лампи можуть працювати навіть в присутності людей, рециркулятор проганяє через себе повітря, знезаражуючи його. Їх найкраще встановлювати в спальнях, дитячих кімнатах для новонароджених. В громадських закладах і установах також використовують рециркулятор. При покупці такої лампи для громадських закладів і установ необхідно враховувати площу і прохідність приміщення. Для великого обсягу приміщення необхідна висока потужність лампи. Чим більше прохідність, тим частіше необхідно включати рециркулятор.

В бактерицидних кварцових лампах (УФ-лампи відкритого типу) використовується кварцове скло. Таке скло пропускає назовні довжину хвилі, що утворює озон. О3 - сильнодіючий газ, що вбиває всі мікроорганізми навколо, навіть у важкодоступних місцях приміщення. Використовувати такі лампи можна не більше години. Часто в комплекті з лампою передбачений пульт ДУ, з його допомогою можна на відстані включити, вимкнути, збільшити або зменшити час дезінфекції. Це зроблено для безпеки: дихати озоновим повітрям шкідливо. Після використання кварцової озонової лампи потрібно обов'язково провітрити приміщення протягом півгодини.

Для медустанов, спортзалів, приміщень громадського використання вибирають опромінювачі відкритого типу (бактерицидні кварцові або безозонові лампи). Пересувний озоновий УФ світильник Trolley-150W створений для загальнодоступних приміщень. Регульований кронштейн дозволяє розширювати зону дезінфекції та проводити стерилізацію високої інтенсивності навіть в «сліпих зонах».

Ультрафіолет в поєднанні з озоном найефективніший метод дезінфекції повітря. Але використання окремо ультрафіолетової лампи і озонатора дає свої переваги. Розглянемо докладніше плюси і мінуси кожного приладу.

Озонатор або УФ-лампа що краще?

Переваги озонатора

 1. Озон на відміну від ультрафіолету знищує всі мікроорганізми;
 2. Усуває токсичні речовини;
 3. Знищує спори грибів і цвіль;
 4. Усуває неприємні запахи (сигаретний дим, запах тварин, лакофарбових матеріалів);
 5. Озоном можна очищати воду і продукти;
 6. Вбиває паразитів (міль, кліщі, глисти);
 7. Озонатор в 2-3 рази ефективніший ультрафіолетової лампи;
 8. Дезінфекція озоном відбувається швидше, ніж ультрафіолетом (ультрафіолетова лампа вбиває вірус грипу за годину, а озонатор справляється лише за 15-20 хвилин).

Мінуси озонатора

Головний мінус озонатора - вдихання озону завдає організму шкоди. При дезінфекції повітря перебувати в приміщенні з включеним озонатором не можна, а після його використання необхідно провітрювати. В цьому плані виграють безозонові рециркулятори повітря, тому що для дезінфекції необов'язково залишати приміщення.

Переваги ультрафіолету

 • Дезінфекцію рециркулятором повітря можна проводити в присутності людей, цілодобово;
 • Бактерицидна УФ-лампа довжиною хвилі 254 нм вбиває не тільки бактерії а й віруси;
 • Ультрафіолет певного спектру використовують для кварцування води, в медичних цілях, наприклад лікування псоріазу, в манікюрі для сушіння лаку, для засмаги в солярії.

Мінуси ультрафіолету

 • Уф-випромінювання з часом псує тканину, папір, меблі, вигорають стіни;
 • Для позбавлення від шкідливих токсичних речовин потрібно довго кварцувати приміщення;
 • Кварцова лампа малоефективна в боротьбі зі сторонніми запахами;
 • Дезінфекція відбувається тільки на тих поверхнях, куди потрапляють прямі ультрафіолетові промені. У сліпих зонах патогенна мікрофлора залишається на колишньому рівні;
 • Деякі патогенні мікроорганізми стійкі до ультрафіолетових променів.

За ефективністю озонатори на першому місці, та й спектр впливу, функцій у нього більше, ніж у ультрафіолетової лампи. Але якщо у вас немає часу на провітрювання приміщення або авто, то кращим захисником від вірусів, бактерій, алергенів залишаються бактерицидні лампи.