Настає осінь, а з нею – сезон застуд, коли дуже легко підхопити нежить або ГРВІ, і залишитися вдома на цілих два тижні. Чи можна цього уникнути? Своїм досвідом ділиться Дмитро Комаров, лікар-педіатр, більше 30 років пропрацював в санаторіях Закарпаття (в т.ч. Поляни).

Я підготував 10 ключових порад щодо того, як захиститись від вірусів, уникнути застуд і зміцнити імунітет. Котрісь з них можуть здатися надмірними, але цей перелік – результат багаторічної роботи з дітьми, що часто хворіють, а також досвід турботи про двох онуків, які завдяки моїй системі – єдині в своїх класах, хто ніколи не хворів ГРВІ.

1. Багато гуляйте

Ви здивуєтеся, але власники собак хворіють в рази менше. Секрет простий: вони щодня проводять на повітрі щонайменше годину. Звісно, під час дощу – набагато менше, і все таки – виходять на вулицю в будь-яку погоду. Якщо собаки немає – можна дотримуватися японської методики, за якою корисно проходити 10 000 кроків. Це приблизно 8 км в день.

2. Зволожуйте повітря в квартирі

Поява застуди часто збігається з моментом ввімкнення центрального опалення. У ці перші дні особливо легко «підчепити» ГРВІ. Справа в тому, що повітря в квартирі відразу стає сухішим, що позначається на зволоженні слизової оболонки. А саме вона, слизова оболонка носа захищає людину від мікробів і вірусів. Щоб такого не було, багато лікарів рекомендують використовувати зволожувачі повітря.

3. Озонуйте повітря

Я багато років пропрацював в санаторіях Закарпаття, і дуже рекомендую використовувати озонатор повітря. Всього за 10-20 хвилин роботи він насичує повітря киснем, і наближає його по своїх властивостях до цілющого повітря гір. Обов'язково пам'ятайте про те, що перебувати в приміщенні з ввімкненим озонатором категорично заборонено. Після включення приладу, потрібно залишити приміщення: встановлюйте таймер на 15-12 хвилин, потім почекайте ще хвилин 20, заходьте і обов'язково провітріть. Крім іншого, озонатор особливо стає в нагоді, коли в родині хтось хворіє. Він знищує віруси, які передаються повітряно-крапельним шляхом, і робить повітря в квартирі безпечним.

 

дезінфекція озонуванням від вірусів і бактерій
дезінфекція озонуванням від вірусів і бактерій

4. Притримуйтесь режиму сну

Після літа буває складно повернутися до нормального режиму, і водночас – саме режим, а точніше достатня тривалість сну, критично важливі для дитячого імунітету. Дітям в жодному разі, навіть заради навчання, не можна спати менше 8 годин. Цьому є і наукове підґрунтя: нестача сну порушує роботу гена TLR-9, що відповідає за імунітет. За статистикою, люди, що сплять менше семи годин на добу, в тричі частіше схильні до ризику захворіти на застуду, аніж ті, хто спить необхідні 8 годин.

5. Загартовуйтесь і приймайте контрасний душ

Ця звичка також дуже корисна для зміцнення імунітету: підготує до різких перепадів температур і переохолоджень, та вбереже від хвороби. Контрастний душ також покращує метаболізм, розслаблює м'язи, знімає втому, а також бадьорить і тонізує.

6. Купайте дітей у ванні з морською сіллю

Всі діти дуже люблять плескатися у ванні. Тому цю лікувальну процедуру застосовувати зовсім не складно. У санаторіях зазвичай прописують курс з 7-10 процедур по 20 хвилин, які потрібно проходити через день. Їх відмінність від звичайної ванни – вам буде потрібно більше солі: близько 4 кг на одну ванну.

7. Пам'ятайте про гігієну

Одна з причин ослаблення імунітету – хвороботворні бактерії, з якими ми стикаємося щодня. Тому підтримка гігієни – основний захист від бактерій. Пам'ятайте, що поручні в метро, ​​стійки в банку, і будь-які поверхні в громадських місцях містять на собі безліч бактерій. Не нехтуйте простими правилами гігієни, мийте руки після вулиці. Крім цього, якщо хтось в родині захворів – виділіть йому окремий посуд і рушники. А після хвороби – не користуйтеся тими рушниками, якими витирались ще під час хвороби: так можна заразитися повторно від своїх же старих бактерій. І періть їх та постільну білизну при температурі мінімум 60 градусів – саме при ній всі мікроби гинуть.

Використовуйте антисептик і дайте антисептик дитині. А також не забувайте обробляти ним ключі і гаджети після того як приходите додому. Крім антисептика, таким же дією володіє УФ-лампа, і обробка їй також вбиває бактерії і віруси. У випадку з гаджетами, наприклад, вона зручніше антисептика, так як він може пошкодити пристрій, якщо рідина потрапить в роз'єми.

8. Уникайте хворих людей

Якщо ви бачите, що поруч з вами хтось чхає або кашляє, краще відійдіть на відстань не менше 2 метрів, а в транспорті пересядьте або навіть вийдіть з вагона. За статистикою, якщо ви опинилися поруч з людиною, що чхає і кашляє, в машині або літаку, за умови тривалості подорожі у годину або більше ви заразитеся з дуже високою ймовірністю.

9. Правильно харчуйтесь

Це порада – із найбільш непопулярних. Багато батьків стверджують, що правильно годувати дитину дуже складно, вони втомлюються на роботі і малюк, навіть якщо йому 14 років, часто не їсть корисні продукти. І все ж, настійливо рекомендую щонайменше дотримуватися правила 80:20. Тобто, якщо 80% – це здорове харчування, то можна закрити очі на 20% фаст-фуду. Краще, звичайно, якщо його буде менше.

Давно доведено, що імунітет значною мірою залежить від здорового шлунково-кишкового тракту. Важливо, щоб в щоденному раціоні повноцінно були присутні всі необхідні елементи і мінерали. За рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, чверть від усіх продуктів повинна припадати на білки, не більше чверті – на вуглеводи, а майже половина – на овочі та фрукти.

10. Заварюйте трав'яні збори і робіть морс з ягід для підняття імунітету

У санаторіях фіто-чай – один з найбільш, здавалося б, необов'язкових пунктів лікування. Та це зовсім не так. Трав'яними зборами, а також морсами можна купірувати вірусну застуду й підтримати імунітет всієї родини. В аптеці можна купити такі трави, як подорожник, репешок, чебрець, карагану, таволгу, лист обліпихи, хвою сосни і смородиновий лист, заливати окропом і настоювати близько 20 хвилин. Буквально півсклянки такого збору буде досить. З ягід найкориснішими вважаються калина, морошка, обліпиха, червона горобина, журавлина, брусниця, малина. Робіть з них морс, додавайте в чай.


Звісно, не обов'язково використовувати всі рекомендації, пробуйте, вибирайте ті, які виявляться вам більш зручними і, до всього іншого, допоможуть зберегти ваш час. Наприклад, бактерицидна лампа і озонатор, а також налагодження режиму сну. Експериментуйте, знайдіть ті рецепти, які підійдуть вам і сподобається вашій родині, формуйте здорові звички і ніякі віруси будуть не страшні!